Drodzy maturzyści!

Przed Wami jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Co zrobić, kiedy napięcie narasta, serce bije znacznie szybciej, pocą się dłonie i czujecie, że nic nie pamiętacie, a od sprawdzianu dorosłości dzieli Was kilka dni, a nawet kilka minut? Jak poradzić sobie z nerwami, tak by stres zamiast Was sparaliżować, stał się bodźcem do podjęcia wyzwania. Oto kilka praktycznych rad:

  • Najprostszą techniką relaksacyjną jest odprężenie przez oddech. Możesz oddychać zarówno ustami jak i nosem. Rób to powoli i mocno. “Obserwuj” każdy swój wdech i wydech. Nie walcz z myślami i uczuciami – pozwól im po prostu płynąć.
  • Traktuj egzamin, jako wyzwanie, dzięki któremu możesz się sprawdzić. W życiu przyjdzie Ci zdawać jeszcze wiele trudniejszych egzaminów (niekoniecznie pisemnych ) np. prawa jazdy czy macierzyństwa.
  • Spróbuj się zrelaksować (idź na spacer, posłuchaj muzyki), nie myśl bez przerwy o tym, co Cię czeka.
  • Przed wyjściem na egzamin nie zapomnij o śniadaniu. Wypij też odpowiednią ilość płynów, najlepiej wodę mineralną – zawiera magnez, który poprawia koncentrację. Dodatkowo możesz zjeść kawałek czekolady z orzechami, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu.
  • Przed wejściem na salę przebywaj w towarzystwie uśmiechniętych przyjaciół. Frustraci i pesymiści potrafią “zniszczyć” wiarę we własne siły – omijaj ich szerokim łukiem.
  • Na egzamin zabierz ze sobą przede wszystkim optymizm i dobry humor. Uwierz w siebie, powtarzaj, że na pewno dasz sobie radę. Siła sugestii może zdziałać cuda.
  • I najważniejsze: nie martw się na zapas

 

Pamiętajcie, że wszyscy młodsi koledzy mocno ściskają za Was kciuki.

A zatem powodzenia…

Szkolne Koło Młodych Pedagogów

Monika Wilk

Konferencja „Ochrona dzieci przed przemocą”

29.04.2015 r. odbyła się Konferencja na temat: „Ochrona dzieci przed przemocą”, w której uczestniczyła młodzież III LO wraz z Pedagogiem Szkolnym.

Z prezentowanych badań podczas konferencji wynika, iż przemoc w Polskiej rodzinie istnieje i nie jest zjawiskiem rzadkim. Oprócz przemocy, dzieci są w śrdowisku rodzinnym narażone na zaniedbywanie, a także na tzw. wiktymizację pośrednią. Sytuacja krzywdzenia dziecka może mieć miejsce nie tylko w domu, ale w szkole i społeczności, w której przebywa. W związku z tym podajemy uaktywniony telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Zasady Telefonu Zaufania 116 111

A-anonimowo

B- bezpłatnie

C- chętnie i cierpliwie

D –dyskretnie

www.116111.pl

Zapraszam zainteresowanych organizacją pomocy dla osób krzywdzonych.

Pedagog Szkolny III LO.