Dni otwarte :)

24 maja 2016r.  w naszej szkole odbyły się dni otwarte. Koło Pedagogów przygotowało na tą okazję specjalne stoisko.

 

Są chwile i ludzie, których się nie zapomina.

Są chwile i ludzie, których się nie zapomina.

 

A więc nadszedł ten dzień, kiedy trzeba się pożegnać. I choć dzisiaj przekroczymy po raz ostatni próg III LO jako jego uczniowie, to nigdy nie zapomnimy o ludziach, których spotkaliśmy ani rodzinnej atmosfery, która zawsze tutaj panowała.

Każdy z nas pamięta pierwszy dzień, kiedy, poszukując znajomych twarzy na sali gimnastycznej, zastanawialiśmy się, jaka jest ta dziewczyna z ciemnym makijażem albo ten chłopak z długimi włosami. Dzisiaj to są nasi najlepsi przyjaciele, z którymi spędziliśmy wspaniałe trzy lata życia. Mimo że czasem polegało ono na wspólnym zamartwianiu się czy poprawną odpowiedzią było A czy B; na obrażaniu się na automat, który nie chciał wydać kawy czy na wędrowaniu bez celu po szkolnych korytarzach, to i tak był to wspaniały czas. Zapewne wy również doświadczyliście tej ciszy podczas pierwszych lekcji, która zawsze zwiastowała, że nie wiadomo, czego można się spodziewać. Jednak z biegiem czasu przerodziła się ona w szepty, później w ciche rozmowy, a skończyło się na dyskusjach o tym, co nas czeka za parę lat, o tym, że będziemy tęsknić. I właśnie teraz – tęsknimy, mimo że nie żegnamy się na zawsze. Zapewniamy Was dzisiaj, że staliście się na zawsze częścia naszego życia.

Może nie będziemy już nigdy z przerażeniem liczyć okien w sali 20 ani produkować papierowych kaczuszek, jednak teraz nasza przeszłość staje się częścią waszej przyszłości. Życzymy Wam zatem, żeby za rok czy dwa każdy z Was mógł spojrzeć na te trzy lata, tak jak my czynimy to dzisiaj – z dumą, radością, ale również żalem, że to już koniec. Choć czy na pewno? Jesteśmy przekonani, że zawarte przyjaźnie przetrwają długie lata, a my będziemy często odwiedzać mury naszej szkoły. Może nawet uda nam się “wpaść” na Pana Waldka, który zapyta o identyfikator.

Trzy lata spędzone w III LO pozwoliły nam odkryć, że jeśli chcemy, możemy osiągnąć każdy cel. Pewnie niektórzy z nas zostaną lekarzami, nauczycielami, inni prawnikami czy nawet astronautami. Każdy z naszych sukcesów będziemy jednak zawdzięczać ludziom, którzy pokazali nam ścieżkę naszego życia – Wam drodzy nauczyciele. Każdy z Was zasługuje na podziękowanie: za cierpliwość, kiedy poprawialiście nasze wypracowania i sprawdziany; za wsparcie, kiedy coś sie nie udawało; za to, że w pracę wkładaliście całe swoje serca. Postaramy się wykorzystywać w życiu wszystkie cenne rady, jakie od Was otrzymaliśmy. Obiecujemy także, że jakaś cząstka nas na zawsze zostanie w III LO, bo jesteśmy dumni z faktu, że możemy być jego absolwentami! :)

 

 

Monika Wilk

Koło Młodych Pedagogów

 

20150624_120526

 

 

WALENTYNKI W III LO

KONKURS AIDS 010Koło Młodzieżowych Pedagogów organizuje pocztę walentynkową. W naszej szkole obchodzimy 12.02.2016. Poczta walentynkowa będzie działać w godzinach 8.20 -13.00. Niech Twoje słowo lub skromny gest sprawi by druga osoba poczuła się, że jest kochana

Bezpieczeństwo nad wodą

W dniu 04.04 2016 odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielem WOPR Panem Prezesem Jerzym Kacerem, który podzielił się z młodzieżą wiedzą i bogatym doświadczeniem. Udzielił jej cennych rad dotyczących bezpiecznego przebywania nad wodą i korzystania z kąpieli. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a wystąpienie Pana Prezesa skłoniło do refleksji i przemyśleń.

Tolerancja na warsztat

Szanowne Uczennice, Szanowni Uczniowie,

macie czas do 5 lutego, ale już dziś zacznijcie myśleć, z czym kojarzy Wam się słowo

TOLERANCJA. Wyobraźcie sobie, jaki może mieć kolor i kształt. A może jest miejscem, człowiekiem… wydarzeniem?

Pomyśl, a potem weź kamerę. Nie masz? To może aparat fotograficzny? Z tym też problem? To może kartkę papieru i farby? Kredki?

Albo narysuj, albo sfotografuj, albo sfilmuj – tolerancję.

Za trudne?

Ależ skąd! Na pewno wpadniesz na pomysł, który warto utrwalić i podzielić się nim z innymi, pokazać, jak się prezentuje na rysunku, fotografii lub filmie.

A potem na wystawie i w Internecie.

 

Do dzieła! Narysuj, sfotografuj, sfilmuj, a potem poproś Mamę, albo Tatę, albo Panią od plastyki, żeby wysłali Twoja pracę na nasz

Konkurs „Tolerancja na warsztat!”.

A jeśli jesteś pełnoletni, zrób to sam i pomóż młodszym kolegom!

Zapraszamy!

Fundacja Wspierania Działań Artystycznych „Wolna Sztuka”, Fundacja Babel Images, we współpracy z Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

 

Wszelkie szczegóły na temat konkursu w REGULAMINIE, który można znaleźć:

www.facebook.com/tolerancjanawarsztat;

www.tolerancjanawarsztat.org;

www.freedomart.pl;

Światowy Dzień Walki z AIDS i Narkomanią

KONKURS AIDS 0031 grudnia w Światowy Dzień Walki z AIDS w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o AIDS. Wzięło w nim udział 182 uczniów. W większości uczniowie poprawnie odpowiadali na pytania zasadnicze dotyczące sposobów przenoszenia się HIV z jednej osoby na drugą, umieli wymienić zachowania ryzykowne oraz wiedzieli, jak postępować w sytuacjach narażających na zakażenie wirusem HIV.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Jarosław Foder z klasy II F – I MIEJSCE

Maria Kuta z klasy I E – II MIEJSCE

Oliwia Kawa I C – III MIEJSCE

Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie.

G R A T U L A C J E !!!!!KONKURS-AIDS-004

Nie palę, bo wybieram…”

20.11.2015 roku, o godz. 10.00 w naszej szkole odbył się program profilaktyki nikotynowej pod hasłem „Nie palę, bo wybieram..”, którego autorami i wykonawcami byli uczniowie klasy II D pod kierunkiem uczennicy Ani Gryc. W programie bardzo ciekawie została przedstawiona historia papierosa oraz skład szkodliwych związków chemicznych zawartych w papierosie. Aktywny zespół z tej klasy nakręcił film z dużą dozą humoru, przedstawiający wiele aspektów związanych z paleniem papierosów. Wszystkich zachęcamy do oglądnięcia tego filmu, bo warto.                                                                                                    

Podczas programu został sfinalizowany konkurs na prezentację multimedialną „Nie palę, bo wybieram..” Zwycięzcami tego konkursu zostali uczniowie klasy I A: Jacek Gancarek, Kacper Sobieniowski i Jacek Kózka. Wyróżnienia otrzymali: Izabela Ochońska z klasy I B, Mikołaj Rogóż z klasy I E, Kamil Pilarski z klasy I A. Nagrody, które otrzymali uczniowie zostały ufundowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnowie.

Tarnów, dnia 24.11.2015

Fakty i mity

Przychodzę do sklepu zrobić codzienne zakupy: drożdżówka do szkoły, jabłko, butelka wody czy soku. Po podejściu do kasy moją uwagę przykuwa kobieta, w wieku około trzydziestu lat. Trzyma za rączkę małego chłopczyka, który z zainteresowaniem patrzy na przesuwającą się taśmę z produktami. Kasjerka po przeliczeniu wszystkich kosztów mówi zmęczonym głosem: pięćdziesiąt pięć złotych szesnaście groszy. Zdziwiona jeszcze raz przyglądam się jej zakupom i dopiero po chwili uświadamiam sobie, co jest powodem tak niebagatelnej sumy, jaką przyszło jej zapłacić. Na ladzie oprócz bochenka chleba, dwóch butelek mleka, ciastek i żółtego sera, leżą dwie paczki papierosów.

Współcześnie żyjemy w bardzo “dziwnych” czasach, kiedy do typowych zachowań należy ciągła pogoń za pieniądzem, chęć przodowania we wszystkich dziedzinach, bycie pod ciągłą presją różnych terminów. Człowiek, próbując poradzić sobie z narastającymi problemami, sięga po to, co jego zdaniem może pomóc mu się choć na chwilę zrelaksować, zatrzymać czas i popatrzeć na wszystko z innej perspektywy. W ten oto sposób decyduje się na zapalenie papierosa, w celu polepszenia własnego samopoczucia. Świat zaczyna “zwalniać”, a problemy stają się mniej wyraźne Jednak równocześnie dochodzi do samozniszczenia i degradacji zdrowia palacza. Ludzie zwykle nie myślą o swojej przyszłości, ważne jest dla nich tu i teraz. Zatanówmy się jak często można usłyszeć na ulicy sformułowanie “o ile dożyję…”. Mimo że często jesteśmy świadomi tego, jak wpływa na nas nikotyna, nie zmieniamy swojego postępowania. Kobieta, napotkana w sklepie, również wolała wydać pieniądze na papierosy zamiast kupić dziecku zabawkę czy zabrać je do ZOO. Paradoksalność tych zachowań może być tłumaczona chyba jedynie uzależnieniem, bowiem substancje zawarte w papierosie niewolą człowieka, nie pozwalają mu na zapomnienie o konieczności zapalenia.

Co możemy zrobić dla ludzi palących, którzy znają konsekwencje swojego wyboru i obalają naszą argumentację w pięciu słowach “przecież i tak kiedyś umrę”? Myślę, że przede wszystkim liczy się tutaj dobry przykład. Palić zaczynamy bowiem najczęściej w swoich grupach rówieśniczych, kiedy ktoś zaproponuje: “Spróbuj!” – nie potrafimy odmówić. Również chłopczyk, który przyglądał się zakupom robionym przez mamę, zapewne zastanawiał się, czym są owe niebieskie paczuszki leżące na ladzie. Starajmy się więc zacząć od samych siebie, a jeśli nie palimy, zacznijmy od swoich najbliższych przyjaciół. Nie wmawiajmy sobie, że nie damy rady, bo przecież chcieć to móc. A podejmując próbę walki z nałogiem, nie wierzmy w różne mity na ten temat:

  • Palenie jest przyjemne;
  • Rzucenie wymaga stalowej woli;
  • Papieros łagodzi stres;
  • Najlepiej zacząć od ograniczania;
  • Papieros to manifestacja twojej wolności;
  • Palisz, bo po prostu lubisz.

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha w 1974 roku, zatwierdzony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem. Włączmy się w tę akcję i zamanifestujmy swoją postawę wobec problemu uzależnienia od nikotyny.

Monika Wilk

Nienawiść. Jestem przeciw!

W październiku społeczność ”Szkoły Szczepanika” realizowała projekt edukacyjny „Nienawiść. Jestem przeciw!” do którego zaprosiła również społeczność naszej szkoły. Celem całej kampanii była manifestacja sprzeciwu wobec nienawiści i hejtowania. Chcemy również, aby szkoła, rodzina były miejscem wolnym od nienawiści, dlatego wspieramy podjęte działania. Kampanię rozpoczęła debata oksfordzka nt. mowy nienawiści oraz szybki kurs psychologiczno-filozoficzny nt. sensu przebaczania. Kolejnymi krokami projektu uczniów Szkoły Szczepanika był wernisaż przygotowany przez klasę fotograficzną i okolicznościowa gazetka. Kulminacyjnym momentem całego przedsięwzięcia był happening – marsz, podczas, którego były kolportowane ulotki wykonane przez uczniów tej szkoły, w której młodzież III LO wzięła udział identyfikując się z podejmowanymi działaniami w tak ważnej sprawie. W całej kampanii przyświecały słowa Cz. Niemena ….Przyszedł już czas, najwyższy czas nienawiść zniszczyć w sobie”.

Tarnów, dnia 29.10.2015

Program profilaktyczny „NOE”

Przypominamy o zbliżającym się terminie realizacji programu profilaktycznego „NOE”. Poniżej podajemy plan realizacji programu.
3 godzinny program profilaktyczny
NOE
22.10.15 tj. czwartek,
godz. 8.20 – 10.50
Klasy: II G, II B, II C
22.10.15 tj. czwartek
Godz. 11.00 – 13.45
Klasy: II D, II E, II A

23.10.15 tj. piątek
Godz. 2.20 – 11.00
Klasy: II F, I A, I F
23.10.15 tj. piątek
Godz. 11.00 – 13.45
Klasy: I C, I D, I E

Prowadzący program: Pan mgr Lech Gwiażdziński
Tel. 601 069 340 lub 24 266 96 09
Program będzie odbywał się w sali nr 14. Uczących proszę o sprawowanie opieki nad młodzieżą.